Zadzwoń teraz! 799-355-552

Jak pozbyć się kuny domowej?

31/10/15

Zanim przystąpimy do walki z kuną warto sobie przypomnieć, że zwierzę to jest drapieżnikiem. To znaczy, że jego obecność może być dla nas pożyteczna, ponieważ niejako rozwiązuje problem gryzoni, na które kuna skutecznie poluje, oczyszczając tym samym nasz ogród lub działkę z myszy, szczurów czy nornic. Na ogół jednak kuny są przyczyną wielu szkód. Niszczą owoce, przegryzają kable i przewody, sieją spustoszenie na fermach drobiu, w kurnikach i gołębnikach, dewastując także jaja składane przez ptactwo domowe. Ktoś może pomyśleć: nie hoduję ptaków, nie mam drzew owocowych – kuny mi nie groźne. Czy aby na pewno? A zdarza Ci się przyjeżdżać samochodem na działkę albo parkować auto przed domem? Jeżeli tak, to musisz liczyć się z tym, że kuny wręcz uwielbiają przegryzać elementy naszych samochodów! Równie często niszczą elewacje budynków, konkretnie warstwę izolacyjną (ocieplenie).

Niektórzy pytają czy odstraszanie kun jest w ogóle możliwe, skoro zwierzęta te są niezwykle szybkie, sprytne i czujne. Doskonale radzą sobie zarówno na niskich podłożach, jak i umiejscowionych wyżej przestrzeniach, takich jak strychy czy dachy, przedostając się na nie z łatwością. Nie lubią jednak odstraszaczy, które można nabyć w sklepach. Aby ochronić swój samochód przed szkodami wyrządzanymi przez kuny, warto zainwestować w dobrej jakości odstraszacz i umieścić go we wskazanym przez producenta urządzenia miejscu, najczęściej pod maską samochodu (kuny szukając ciepłego schronienia przegryzają głównie instalacje przewodowe znajdujące się w okolicy silnika).

Co jednak w sytuacji, gdy kuny zdążyły już zadomowić się w naszej okolicy? Trzeba wówczas przejść do procesu, który należałoby określić jako humanitarne zwalczanie kuny. Można nabyć pułapkę w sklepie ogrodniczym albo wykonać własną konstrukcję, do której zwabimy kunę za pomocą przynęty, np. kawałka mięsa drobiowego, chociażby skrzydełek. Celowo piszemy o humanitarnym podejściu do zabiegu, ponieważ kuna nie jest szkodnikiem! To zwierzę, które – tak jak wspominaliśmy – jest pożyteczne, ponieważ zwalcza gryzonie. Po złapaniu kuny powinniśmy zapewnić jej transport – w przyzwoitych warunkach – w bezpieczne miejsce, minimalizując przy tym ryzyko stresu dla zwierzęcia. Jeżeli nie chcemy urządzać polowań, pułapek i poświęcać czasu na zajmowanie się kunami, które zamieszkały w naszej okolicy i przetransportowanie ich w dalsze tereny – warto skorzystać z pomocy specjalistów! Nasza firma wyręczy Cię w walce z kunami, a nasi pracownicy udzielą Ci porad jak możesz zabezpieczyć się, aby uniknąć spotkania z tymi drapieżnikami w przyszłości!

Działamy na terenie Sosnowca i okolic!