Zadzwoń teraz! 799-355-552

Jak pozbyć się szerszeni?

03/11/15

Pisaliśmy już o tym jak zlikwidować gniazdo os. Opisywaliśmy także jak przebiega usuwanie gniazda pszczół. Teraz postanowiliśmy podzielić się sugestiami dotyczącymi tego jak usunąć gniazdo szerszeni. Zasady postępowania są podobne jak w przypadku likwidacji gniazd pszczół i os – należy zachować szczególną ostrożność i pamiętać o szczelnym stroju ochronnym: długie rękawy zaciśnięte na nadgarstkach, wysokie i przylegające do ciała buty, rękawice, zasłona na twarz, zakryte pozostałe elementy ciała – zwłaszcza szyja (!).

Nie zapominajmy, że w kontakcie z szerszeniami powinniśmy zwielokrotnić naszą czujność! Pszczoły na ogół nie atakują człowieka jako pierwsze (ale w sytuacji, gdy próbujemy zlikwidować gniazdo nie możemy liczyć na ich przychylność), osy należą do owadów agresywnych i samodzielna próba usunięcia ich gniazda niesie za sobą niebezpieczeństwo ataku, natomiast często nie pamiętamy o tym, że szerszenie są drapieżnikami. Ich jad jest zdecydowanie silniejszy niż ten, którym „częstują nas” osy czy pszczoły. Użądlenia szerszeni są bardziej bolesne, dłużej się goją i niosą zwiększone ryzyko silnych reakcji alergicznych. Uwaga! Osoby, które wiedzą, że są uczulone na jad szerszeni, mają wrażliwą skórę albo podejrzewają u siebie skłonność do alergii w ogóle nie powinny zbliżać się w okolice zamieszkane przez szerszenie!

Nie łudźmy się, samodzielna likwidacja gniazda szerszeni to nie jest proste zadanie. Do jego wykonania możemy posłużyć się starannie wyselekcjonowanym środkiem owadobójczym. Naszym sprzymierzeńcem może być także pora roku – samodzielne usuwanie gniazda szerszeni najlepiej przeprowadzać zimą – wówczas owady śpią. Niezwykle ważne jest, aby osoba podejmująca się tego wyzwania miała przy sobie adrenalinę w postaci ampułko-strzykawki! Środek ten musi zostać podany natychmiast osobie, u której na skutek użądlenia pojawił się wstrząs anafilaktyczny. Osoba ta powinna samodzielnie zaaplikować sobie adrenalinę (domięśniowo, najczęściej w udo), kiedy tylko rozpozna u siebie objawy wstrząsu. O naszym zamiarze usunięcia gniazda szerszeni powinna wiedzieć przynajmniej jeszcze jedna osoba. Należy zlecić jej obserwację sytuacji z bezpiecznej odległości i poinstruować, aby w razie wypadku, np. użądlenia i objawów wstrząsu niezwłocznie udzieliła nam pomocy: wezwała pogotowie ratunkowe i w porozumieniu z dyspozytorem zaaplikowała adrenalinę. Tylko natychmiastowe podanie adrenaliny w przeciągu sekund od nasilenia się objawów wstrząsu i/lub utraty przytomności może ocalić życie osoby użądlonej! Ampułkę adrenaliny do wstrzyknięcia powinny mieć przy sobie wszystkie osoby ze stwierdzonym uczuleniem na jad os, pszczół czy szerszeni. Profilaktycznie mogą nosić je także osoby, które nawet nie podejrzewają się o uczulenie – pamiętajmy, że alergia to schorzenie nabywane w trakcie życia.

Jeżeli nie dysponujemy odpowiednim strojem, wiedzą na temat owadów oraz preparatami łagodzącymi skutki użądleń i alergii – w ogóle nie powinniśmy zbliżać się w okolice gniazda. Obalamy także mit, według którego gniazdo szerszeni jest tak lekkie i kruche, że z powodzeniem możemy zrzucić je na ziemię za pomocą długiego kija, na skutek upadku konstrukcja roztrzaska się, a szerszenie spłoszone uciekną… Do ucieczki zazwyczaj zmuszeni są ludzie, którzy ośmielili się zniszczyć lokum drapieżników! Kolonia szerszeni może liczyć przeszło tysiąc osobników – rozwścieczona atakiem na swoją siedzibę prędko organizuje się w rój goniący człowieka i stanowi tym samym realne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Ze względów bezpieczeństwa usuwanie gniazda szerszeni najlepiej zlecić profesjonalistom. Nasza firma dysponuje przeszkolonymi pracownikami, którzy przyjeżdżają we wskazane przez Klientów miejsca pobytu owadów, dokonują oględzin i doboru właściwej metody działania. Prace przeprowadzane są w specjalistycznych kombinezonach ochronnych, przy użyciu najwyższej jakości środków i narzędzi. Odpowiednie przygotowanie do zlecenia pozwala nam na jego skuteczną i szybką realizacje – w warunkach bezpiecznych dla znajdujących się w pobliżu osób i zwierząt oraz mienia.

Działamy na terenie Sosnowca i okolic!